Nya Börssnack
Nyheter Börssnack Fonder Makro SökLaddar...
Nya Börssnack

Nya Börssnack är ett fristående svenskt börsforum där småsparare och investerare diskuterar aktier, fonder och makroekonomi. Här finns pressmeddelanden i realtid, sidor för över 2 000 börsbolag och månatliga aktietävlingar. Forumet startade 2025 och är platsen dit gemenskapen från DI Börssnack flyttade.

Forum

BörssnackFonderMakroNyheter

Utforska

Bolag A–ÖMest diskuterade aktierArtiklarSök

Information

Om ossSå fungerar detKontakt

Konto

Logga inRegistrera

Inlägg på Nya Börssnack är användarnas egna åsikter och utgör inte investeringsrådgivning. Investeringar i aktier och fonder innebär alltid en risk, och historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning.

© 2026 Nya Börssnack (nyaborssnack.com). Alla rättigheter förbehållna.

VillkorIntegritetCookies
S
Stonkenstein
tisdag 3 november 07:16

Verisure Q3 2026

Q3 2026: 1 juli till 30 september 2026 (Tillväxt redovisas i konstant valuta om inget annat anges)

 

Fortsatt fokus på kvalitativ tillväxt, starkt kassaflöde och ökade marginaler

  • Årligen återkommande intäkter (ARR) Q3 3 712 miljoner euro, +11,8 % jämfört med föregående år (varav cirka 2 procentenheter från Mexiko).
  • Justerat rörelseresultat (EBIT) för Q3 285 miljoner euro, +13,9 % jämfört med samma kvartal föregående år, rekordhög marginal på 27,7 %.
  • Fritt kassaflöde på 59 miljoner euro för Q3, positivt för fjärde kvartalet i rad.
  • Kundbasen uppgick till cirka 6,5 miljoner, en ökning med 9,0 % jämfört med samma kvartal föregående år.
  • Oförändrade makroekonomiska förhållanden, med ett konsumentförtroende under det långsiktiga genomsnittet på flera marknader.
  • Beaktat årets utveckling förväntar vi oss en ARR-tillväxt på mellan 9,0 % och 9,5 % för helåret 2026 (i konstant valuta, exklusive Mexiko), med en justerad rörelsemarginal (EBIT-marginal) om cirka 26,5 % och ett fritt kassaflöde på omkring 200 miljoner euro.
  • Vi har nått en vändpunkt för kassaflödet och närmar oss målet om en nettoskuldsättning på 2,5x, vilket kommer skapa finansiell flexibilitet och utrymme för ytterligare avkastning till aktieägarna.

 

VD Austin Lally: Vi fortsätter att utöka vår världsledande position genom disciplinerat fokus på kundkvalitet. Idag skyddar vi nästan 6,5 miljoner familjer och småföretag. De senaste sju åren har vi fördubblat vår kundbas, och vi ser betydande tillväxtmöjligheter framöver.

Under tredje kvartalet redovisar vi våra bästa resultat någonsin vad gäller lönsamhet, marginaler och kassaflöde, och vår vana trogen fortsätter vi att upprätthålla en hög och stabil lönsamhet genom hela konjunkturcykeln.

Vår metod för värdeskapande fortsätter att vara lika effektiv som alltid, och vi är entusiastiska över de möjligheter som ligger framför oss.  Vårt strategiska ramverk är oförändrat - vi fortsätter att fokusera på nya kunder av hög kvalitet, ökat långsiktigt kundvärde, förbättrade marginaler och ett ökat fritt kassaflöde.

 

 

 

Tredje kvartalet

Hittills i år

Alla siffror i miljoner euro om inget annat anges

 Q3 2026

Q3 2025

 y/y

 y/y cc

 9 mån 2026

9 mån 2025

 y/y

  y/y cc

Årligen återkommande intäkter (ARR)

3 711,5

3 297,5

12,6 %

11,8 %

3 711,5

3 297,5

12,6 %

11,8 %

ARR (tidigare definition)

3 738,0

3 291,8

13,6 %

12,2 %

3 743,9

3 320,6

12,7 %

11,8 %

Intäkter

1 030,8

933,0

10,5 %

9,2 %

3 073,7

2 780,7

10,5 %

9,6 %

Justerad EBITDA

488,6

442,6

10,4 %

9,7 %

1 428,5

1 287,4

11,0 %

10,4 %

Justerat rörelseresultat (EBIT)

285,1

250,3

13,9 %

13,9 %

830,9

716,9

15,9 %

15,6 %

Justerad rörelsemarginal (EBIT-marginal)

27,7 %

26,8 %

+83 bps

+116 bps

27,0 %

 

25,8 %

+125 bps

+143 bps

Justerat nettoresultat per aktie, före utspädning

0,16 euro

0,09 euro

 

86,5 %

 

87,6 %

0,45 euro

 

0,23 euro

 

92,5 %

 

90,0 %

Fritt kassaflöde

58,6

(27,1)

n/a

n/a

153,9

(124,5)

n/a

n/a


Portföljservice

 

Tredje kvartalet

Hittills i år

Alla siffror i miljoner euro om inget annat anges

 Q3 2026

Q3 2025

 y/y

 y/y cc

 9 mån 2026

9 mån 2025

 y/y

  y/y cc

Totalt antal kunder (tusentals)

6 474,0

5 940,5

9,0 %

n/a

6 474,0

5 940,5

9,0 %

n/a

Genomsnittlig intäkt per användare (ARPU)

48,10 euro

46,20 euro

4,2 %

3,0 %

48,20 euro

46,60 euro

3,5 %

2,5 %

Återkommande månatliga kostnader (RMC)

12,30 euro

11,80 euro

4,9 %

3,5 %

12,50 euro

12,20 euro

2,8 %

1,8 %

Justerad EBITDA per kund (EPC)

35,80 euro

34,40 euro

4,0 %

2,8 %

35,70 euro

34,40 euro

3,7 %

2,8 %

Kundbortfall (senaste 12 mån.)

7,5 %

7,4 %

+9 bps

n/a

7,5 %

7,4 %

+9 bps

n/a

Kundbortfall (Q3, på årsbasis)

7,3 %

7,1 %

+18 bps

n/a

7,3 %

7,1 %

+18 bps

n/a

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Intäkter

928,5

816,6

13,7 %

12,4 %

2 740,9

2 420,1

13,3 %

12,3 %

Justerad EBITDA

690,3

608,5

13,4 %

12,2 %

2 029,3

1 787,7

13,5 %

12,6 %

Justerad EBITDA-marginal

74,4 %

74,5 %

(16 bps)

(14 bps)

74,0 %

73,9 %

+17 bps

+19 bps

 

  • Vår portfölj med 6 474 tusen kunder ökade med 9,0 % jämfört med föregående år - vilket speglar styrkan i vårt erbjudande och våra kundrelationer.  Vi ökade vår genomsnittliga intäkt per användare ("ARPU") med 3,0 % till 48,10 euro per månad, vilket återspeglar kvaliteten i vår kundportfölj och fortsatt god kontroll vad gäller rabatter. 
  • De återkommande månatliga kostnaderna ("RMC") på 12,30 euro var 3,5 % högre än föregående år i konstant valuta, där cirka 50 % av ökningen kan hänföras till den högre inneboende kostnadsbasen  i Mexiko.  Vi fortsätter att öka den operativa effektiviteten och förbättra vår kostnadsstruktur genom vårt "Fit for Growth"-program.
  • EPC uppgick till rekordhöga 35,80 euro, en ökning med 2,8 % jämfört med föregående år i konstant valuta - vilket ytterligare ökar lönsamheten per kund.  Den justerade EBITDA-marginalen för Portföljservice uppgick till 74,4 %, vilket driver de högkvalitativa, återkommande intäkter som utgör grunden för vårt finansiella ramverk.
  • Det kvartalsvisa kundbortfallet uppräknat till årsbasis på 7,3 % visar fortfarande på ett branschledande resultat, och återspeglar en hög användningsgrad för våra produkter och tjänster.  Vi behåller vårt fokus på att öka kundportföljens kvalitet, med data och analyser som stöd för personanpassade kundlojalitetsåtgärder utförda av människor.  Vårt AI-drivna system för kundinsikter som nu används i Spanien och Frankrike, och som kommer implementeras i fler länder inom kort, identifierar proaktivt risken för kundmissnöje, vilket hjälper oss att upprätthålla vår marknadsledande kundlojalitet.

Kundanskaffning

 

Tredje kvartalet

Hittills i år

Alla siffror i miljoner euro om inget annat anges

 Q3 2026

Q3 2025

 y/y

 y/y cc

 9 mån 2026

9 mån 2025

 y/y

 y/y cc

Nya installationer (tusentals)

214,6

214,4

0,1 %

n/a

656,1

648,8

1,1 %

n/a

Kostnad per ny kund (CPA)

1 658,2 euro

1 485,9 euro

11,6 %

9,2 %

1 624,7 euro

1 476,0 euro

10,1 %

8,6 %

Kostnad per ny kund (exklusive rebranding)

1 624,9 euro

1 485,9 euro

9,4 %

7,0 %

1 596,7 euro

1 476,0 euro

8,2 %

6,7 %

Förvärvsmultipel

3,9x

3,6x

0,3x

0,3x

3,8x

3,6x

0,2x

0,2x

Förvärvsmultipel (exklusive rebranding)

 

3,8x

3,6x

 

0,2x

 

0,2x

 

3,7x

3,6x

 

0,1x

 

0,1x

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Intäkter

77,7

86,7

(10,4 %)

(12,0 %)

255,5

275,7

(7,3 %)

(8,3 %)

Justerad EBITDA

(206,8)

(171,4)

(20,7 %)

(17,7 %)

(617,1)

(517,2)

(19,3 %)

(17,5 %)

 

  • Antalet nya installationer under tredje kvartalet uppgick till 215 tusen, vilket är i linje med föregående år.  De nya kunder som tillkom i portföljen var av hög kvalitet - med ARPU-nivåer som är förenliga med befintliga kunder, då vi fortsätter att undvika en differentierad prissättning för nya och gamla kunder.  Vi upplevde landsspecifika makroekonomiska faktorer i Frankrike och Latinamerika, där konsumentklimatet är fortsatt utmanande.  I övrigt presterade våra stora marknader väl och levererade en stabil tillväxt jämfört med föregående år.
  • Vår externa CPA på 1 658 euro var 9,2 % högre än föregående år i konstant valuta. Det återspeglar vårt fortsatta arbete med rebrandingprogrammet i Spanien, vilket ökade kostnaden per installation med cirka 33 euro under tredje kvartalet.  Exklusive rebranding kan den underliggande ökningen av CPA på 7,0 % härledas till lägre initiala intäkter per installation, enligt tidigare prognos, samt en underabsorption av fasta kostnader till följd av lägre installationsvolym än beräknat.  Vår förvärvsmultipel på 3,8x exklusive rebranding - en ökning med 0,2x jämfört med föregående år - återspeglar satsningar på CPA och vägs delvis upp av ökad kundlönsamhet.
  • Andelen kapitaliserade kostnader för kundanskaffning på 34,4 % var 188 bps lägre än under samma period föregående år. Detta beror på fortsatta förändringar i vår CPA-mix med ökade kostnader för marknadsföring - som en konsekvens av temporära rebrandingkostnader - vilket minskar andelen kapitaliserade kostnader för hårdvara och rörliga kostnader för försäljningsprovision, vilket är i linje med tidigare lämnad prognos.

Kassaflöde, investeringar och nettoskuld

 

Tredje kvartalet

Hittills i år

Alla siffror i miljoner euro om inget annat anges

Q3 2026

Q3 2025

y/y

9 mån 2026

9 mån 2025

y/y

Justerat operativt kassaflöde

159,5

169,4

(5,9 %)

504,6

362,8

39,1 %

Fritt kassaflöde1

58,6

(27,1)

n/a

153,9

(124,5)

n/a

 

 

 

 

 

 

 

Investeringar i anläggningstillgångar

245,8

236,4

4,0 %

748,6

714,7

4,7 %

Investeringstakt2

23,8 %

25,3 %

(150 bps)

24,4 %

25,7 %

(135 bps)

 

 

 

 

 

 

 

Nettoskuld

4 952,9

7 773,5

(36,3 %)

4 952,9

7 773,5

(36,3 %)

Nettoskuldsättning senaste 12 mån.

2,7x

4,7x

(2,0x)

2,7x

4,7x

(2,0x)

  • Kassaflöde:  Det fria kassaflödet uppgick till 58,6 miljoner euro under tredje kvartalet, vilket innebär att det fria kassaflödet hittills i år uppgår till 153,9 miljoner euro. Detta är en förbättring med 278,4 miljoner euro jämfört med samma period föregående år.  Därmed uppvisar vi ett positivt fritt kassaflöde för fjärde kvartalet i rad.  Denna stegvisa förändring återspeglar ytterligare framsteg i arbetet med att förbättra rörelsekapitalet och lägre finansieringskostnader till följd av vår refinansiering.  Det visar även på en fortsatt förbättring av portföljens återinvesteringsgrad i takt med att våra marknader växer.
  • Investeringar:  Investeringarna i anläggningstillgångar ökade med 4,0 % jämfört med föregående år och uppgick till 245,8 miljoner euro under tredje kvartalet.  Investeringsintensiteten uppgick till 23,8 % under tredje kvartalet. Det är en minskning med 150 bps jämfört med motsvarande period föregående år, till följd av minskad kapitaliserad andel av kostnaderna för kundanskaffning.  Vi fortsatte att uppgradera kunder som har hårdvara kopplad till 2G-/3G-nätet med investeringar på 16,8 miljoner euro (54,2 miljoner euro de första nio månaderna 2026) inför den förväntade nedstängningen av nätverken mot slutet av decenniet.  Det här är ett proaktivt initiativ som har en positiv inverkan på kundernas livscykel och ökar möjligheterna till merförsäljning.
  • Refinansiering:  Under kvartalet slutförde koncernen den refinansiering som aviserades i samband med våra resultat för andra kvartalet, genom emission av 4,125 % seniora säkerställda obligationer med förfall 2032 till ett belopp om 1 miljard euro.  Likviden användes för att i sin helhet återbetala de utestående 5,250 % seniora obligationerna med förfall 2029, vilket innebär att vi inte har några större låneförfall förrän i maj 2030.  Efter rapporteringsperioden fortsatte vi att optimera vår kapitalstruktur - i oktober 2026 utökade vi vårt TLA-lån ("Term Loan A") med 250 miljoner euro. Likviden, tillsammans med ett mindre uttag från vår Revolving Credit Facility, användes för att i förtid betala av 350 miljoner euro av vårt TLB-lån ("Term Loan B"). Vårt proaktiva arbete med att stärka kapitalstrukturen har hållit vår viktade genomsnittliga lånekostnad inom prognosen på 4,0-4,5 %.
  • Skuldsättning:  Det tredje kvartalet avslutades med en nettoskuldsättning på 2,7x, vilket är oförändrat mot andra kvartalet, inklusive 103 miljoner euro som betalats ut till aktieägarna genom vår interimsutdelning.  Vid utgången av tredje kvartalet uppgick nettoskulden till 4 953 miljoner euro.  Vi är fortfarande i fas med helårsprognosen för 2026 på 2,5-2,75x och bekräftar vår prognos på medellång sikt om en nettoskuldsättning på cirka 2,5x. Den 30 september 2026 hade vi en tillgänglig likviditet på 910,8 miljoner euro, bestående av kontanter och outnyttjade likvida medel inom ramen för våra kreditfaciliteter.

1 Definieras som periodens kassaflöde justerat för förändringar i upplåning, förvärvsaktivitet och avkastning till aktieägare
2 Definieras som investeringar dividerat med intäkter  


Övriga frågor

  • Innovation:  Innovation är en viktig del av vår strategi, som gör det möjligt för oss att leverera förstklassiga och differentierade teknikdrivna lösningar och därmed skydda kunderna på ett bättre sätt.
    • Under kvartalet fortsatte vi att stärka vårt ledarskap inom innovation, med lansering av vår prisbelönta, AI-drivna videodetektor GuardVisionTM Outdoor på 12 av våra 18 marknader.  GuardVisionTM möjliggör skydd även utanför bostaden genom att kombinera avancerad AI-teknik med professionell övervakning dygnet runt och mänsklig respons.  Uppgifter från några av våra största marknader visar att lösningar för utomhusbevakning kan bidra till att förhindra ett betydande antal inbrottsförsök, vilket är ett konkret bevis för värdet av våra fortsatta satsningar på innovation och teknik.
    • I september ingick vi ett strategiskt partnerskap med det amerikanska företaget Ting LabsTM, som ger oss exklusiv rätt att erbjuda deras banbrytande lösning för skydd mot elbränder till våra kunder i Europa.  Det här systemet kommer att integreras i vårt ekosystem för hemlarm, vilket utökar vårt erbjudande inom brandskydd.  Partnerskapet kompletterar våra uppkopplade brandvarnare och AI-drivna system med WiFi Vision för att erbjuda en extra skyddsnivå i bostäder.
  • Samarbetspartners:  Samarbeten är en fortsatt viktig tillväxtfaktor som utgör över 10 % av våra nya installationer.  Utöver försäljning förser dessa kanaler oss med partnerdata, insikter och avancerade analyser för att förbättra både försäljningseffektiviteten och kundupplevelsen, vilket vanligtvis ger en CPA under genomsnittet.  Under 2026 har varit vi inlett fler nya samarbeten än någonsin tidigare.  Utöver partnerskap i Spanien, Frankrike, Sverige, Brasilien och Italien tillkännagav vi nyligen ett samarbete med försäkringsbolaget Frende i Norge och Danske Bank i Danmark.
  • Italien:  Vi har passerat 500 000 kunder i Italien, en milstolpe som återspeglar den växande efterfrågan på våra tjänster.  Sedan etableringen på den italienska marknaden 2013 har vi vuxit snabbt och är idag landets ledande leverantör av övervakade hemsäkerhetstjänster.  Verisure bidrar till att skydda bostäder och småföretag i 18 regioner och 94 provinser, genom en kombination av prisbelönt teknik, professionell övervakning dygnet runt och snabb mänsklig respons.
  • Rebranding:  Verisure har nu en varumärkeskännedom på cirka 80 % i Spanien och vårt rebrandingprogram fortskrider enligt plan.  För närvarande genereras över 80 % av alla digitala leads via webbplatsen Verisure.es.  De totala kostnaderna för marknadsföring under tredje kvartalet uppgick till cirka 10 miljoner euro, varav 7,2 miljoner euro redovisades som marknadsföringskostnader i rörelseresultatet.  Vi har fortsatt tillgång till varumärket Securitas Direct till och med utgången av 2029, och därefter kommer vi att göra besparingar på 10 miljoner euro per år vad gäller varumärkeslicenser.
  • Materialkostnader:  Precis som många andra leveranskedjor världen över har vi vissa utmaningar med tillgång och kostnad vad gäller nyckelkomponenter, i synnerhet minnen och kretsuppsättningar.  Vi är fortsatt väl positionerade när det gäller leveranskapacitet och har en balanserad lagervolym.  Som tidigare nämnts ser vi en viss kostnadsinflation som vi arbetar med att motverka genom breda åtgärder.  Vi känner oss trygga med vår nuvarande CPA-prognos för 2027.
  • Kultur och talang: På Verisure strävar vi efter att skapa en miljö där människor känner sig delaktiga och betrodda samt har förutsättningar att nå sin fulla potential. Med över 30 000 anställda i 18 länder är vi stolta över att i år ha kommit med på listan Fortune 100 Best Companies to Work For Europe. Dessutom har vi certifierats som Top Employer® Europe för tredje året i rad samt tagit plats på Financial Times lista över Europas bästa arbetsgivare (2025 och 2026). Vi tror att medarbetarna utvecklas och presterar som bäst när de får möjlighet att lära sig, växa och göra meningsfulla insatser.
  • AI: Vår vision för AI är att förbättra servicekvaliteten, erbjuda nya tjänster där så är möjligt samt minska driftskostnaderna. Här kan vi dra fördel av vår storskaliga, vertikalt integrerade strategi.  Inom rekrytering har vi lanserat en AI-driven plattform för att stödja tillväxten och öka produktiviteten i vår rekryteringsverksamhet.  Plattformen automatiserar en stor del av rekryteringsprocessen, vilket minskar det administrativa arbetet, ger kandidaterna en snabbare och mer personlig upplevelse samt frigör tid för våra rekryterare så att de kan fokusera på omdöme, relationer och det slutgiltiga beslutet.  Med tiden kommer den att bli en smartare talangmotor, förbättra rekryteringsresultaten och stödja vår fortsatta tillväxt med större effektivitet.
  • Vi skyddar det som betyder mest: Under tredje kvartalet 2026 utlöstes cirka 24 miljoner larm, och den välutbildade personalen på våra larmcentraler med 24/7 övervakning hanterade nästan 9 miljoner incidenter.  Vår AI-stödda mänskliga tjänst filtrerar bort 99,7 % av falsklarmen.  Av det totala antalet utlösta larm krävde cirka 128 tusen hjälp på plats hos våra kunder.  Vi skyddar våra kunder och deras familjer i avgörande ögonblick, när det verkligen gäller.


Utsikter 20261

  • Vi förväntar oss en ARR-tillväxt på mellan 9,0 % och 9,5 % (i konstant valuta, exklusive Mexiko), en justerad rörelsemarginal (EBIT-marginal) om cirka 26,5 % och ett fritt kassaflöde på omkring 200 miljoner euro. Samtliga av dessa komponenter är i huvudsak i linje med de utsikter som presenterades i februari 2026.
  • Utsikter för 2027 kommer att presenteras i samband med vårt resultat för helåret 2026 i februari 2027.

Prognos på medellång sikt

  • ARR-tillväxt på cirka 10 %
  • Den totala intäktsökningen upp till 100 bps under ARR-tillväxten
  • Successiv ökning av den justerade rörelsemarginalen (EBIT-marginalen) till 30 % på lång sikt

 

Information om rapportens telefonkonferens

 

Verisure kvartalsrapport Q3:  3 november 2026, kl. 10:00 CET

  • Presentatörer: Austin Lally, VD, och Colin Smith, CFO
  • Webbsändning: Länk till webbsändningen
  • Q3 2026 material: Finansiella resultat, rapporter och presentationer | Verisure

 

För ytterligare information

Investerarrelationer

Kate Stewart

+44 7900 191093

ir@verisure.com

Media

Srebrenka Hanak

+41 792846360

pressrelations@verisure.com

 

Bifogad fil: Se rapporten (PDF)

https://www.mfn.se/cis/a/verisure/verisure-plc-verisure-q3-2026-resultat-fc3f9eb2

0 kommentarer

Svara på tråden

Du måste logga in eller registrera dig för att svara på tråden.

Fler diskussioner om Verisure

Visa bolaget
  • Verisure utköpt?3 svar · 21 okt. 2026
  • Verisure Q2 20263 svar · 30 juli 2026