Nya Börssnack
Nyheter Börssnack Fonder Makro SökLaddar...
Nya Börssnack

En mötesplats för alla som är intresserade av börs, aktier och investeringar.

Sajten

HemSökSå fungerar detOm ossKontakt

Juridiskt

VillkorIntegritetCookies

Konto

Logga inRegistrera

© 2026 nyaborssnack.com. Alla rättigheter förbehållna.

M
MAzo
onsdag 16 september 08:09

Portfölj - AI-uppföljnint

Börjar gilla AI mer ni när den är fostrad att förstå vad jag pysslar med.

Ska spara skiten någonstans som anteckning så lägger den här.

Kul att se Era portföljerkommentarer från AI ,bor

___________________

Källa. Chatgpt

Om vi ser portföljen som en värdeinvesterarportfölj där vikten ska spegla antalet och styrkan i värdemotorerna, snarare än som en traditionell diversifierad indexportfölj, blir logiken ganska tydlig.

Översikt

Innehav

Vikt

Huvudsakliga värdemotorer

Vad som behöver hända

Arjo

30 %

Marginallyft, kassaflöde, effektivisering, tillväxt, förvärv

Normaliserad lönsamhet + fortsatt organisk tillväxt

Ratos

29 %

Portföljvärde, marginalexpansion, Aibel, exit/omvärdering, kapitalallokering

Fortsatt resultattillväxt + synliggörande av underliggande värden

Traction

10 %

NAV-rabatt, aktivt ägande, återköp, portföljbolagens värdetillväxt

NAV fortsätter växa och rabatten består/minskar

Balder

3 %

Fastighetsyield, hyrestillväxt, NAV, skuldsättning, räntor

Stabilisering + NAV-tillväxt/räntelättnad

John Mattson

10 %

Förvaltningsresultat, förvärv, förädling, förtätning, bostadsvärden

Fortsatt resultat- och NAV-tillväxt

Heba

9 %

Löpande förvaltningsresultat, effektivisering, utveckling/förtätning, låg risk

Stabil FFO-tillväxt + successiv värdeökning

Hufvudstaden A

9 %

Stor substansrabatt, prime-lägen, stigande hyror, vakansminskning, NK

Normalisering av fastighetsmarknaden + uthyrning + rabattminskning

1. Arjo – 30 %

Det här är den tydligaste operativa värdemotorn i portföljen.

Motorerna:

Marginalnormalisering

effektiviseringar

lägre extraordinära kostnader

bättre produktmix

förbättrad försäljningseffektivitet

Organisk tillväxt

Q2 2026 hade Arjo 4,7 % organisk tillväxt.

Justerad EBITDA ökade till 482 Mkr och operativt kassaflöde till 257 Mkr.

Kassaflödeskonvertering

När resultatet växer och omvandlas till fritt kassaflöde får du en dubbel effekt: högre vinst + högre värderingsunderlag.

Förvärv

Arjos långsiktiga modell kan fortsätta skapa värde genom kompletterande förvärv.

Demografisk strukturell tillväxt

fler äldre → större behov av mobilisering, lyft, sängar etc.

Vad 30 % kräver

För att 30 % ska vara rationellt behöver inte Arjo bli ett fantastiskt tillväxtbolag. Det räcker egentligen att din tes om normalisering fungerar.

Det jag skulle vilja se:

3–5 % organisk tillväxt + tydligt stigande marginal + starkare kassaflöde.

Då börjar marknaden värdera Arjo mer efter normaliserad intjäning än efter problemen från de senaste åren.

Capital Markets Day den 24 september 2026 blir därför en intressant datapunkt för just denna motor.

Risk mot 30 %-vikten: marginalerna förbättras inte trots effektiviseringsprogrammen.

2. Ratos – 29 %

Ratos är egentligen ännu mer intressant som värdemotorportfölj.

Här finns flera motorer samtidigt:

Motor 1 – underliggande EBITA

Q2 2026:

organisk tillväxt 3,4 %

justerad EBITA 988 Mkr

marginal 17,3 %

operativt kassaflöde 1 519 Mkr.

Det betyder att bolaget redan producerar en förbättring i den underliggande verksamheten.

Motor 2 – portföljbolagens värdering

Om exempelvis Aibel, Knightec, Presis Infra, HL Display osv. fortsätter utvecklas får Ratos högre underliggande värde.

Motor 3 – kapitalallokering

Det här är centralt för din Ratos-tes.

Försäljningar kan frigöra kapital → kapitalet kan återinvesteras i nya bolag → portföljen växer.

Motor 4 – eventuell tydligare investmentbolagsvärdering

Det är här din tes skiljer sig från en vanlig "Ratos tjänar mer"-tes.

Om marknaden successivt börjar se Ratos som en aktiv compounder/investment company, snarare än bara ett industrikonglomerat, kan värderingen förändras.

Vad 29 % kräver

Jag skulle formulera det:

Ratos måste fortsätta öka det underliggande värdet per aktie snabbare än aktiekursen redan diskonterar.

Det behöver alltså inte vara en enda stor katalysator.

Det räcker med en kombination av:

resultattillväxt + förbättrade bolag + värdeskapande exits + bra kapitalallokering.

Det är också intressant att Ratos uttryckligen beskriver sig som ett långsiktigt aktivt investmentbolag inom sin nya 2030-strategi.

Risk mot 29 %: att värdet i portföljbolagen inte realiseras och att kapitalallokeringen inte skapar tillräckligt mycket mervärde.

3. Traction – 10 %

Här är värdemotorn betydligt mer NAV-baserad.

Motorer

substansvärdestillväxt

aktivt ägande

kapitalallokering

återköp när aktien handlas attraktivt

eventuella försäljningar/realisationer

portföljbolagens egen värdetillväxt

Traction anger också att återköp sker när det bedöms attraktivt för aktieägarna.

Vad 10 % kräver

Här behöver du inte ha en dramatisk turnaround.

Det räcker att:

NAV per aktie fortsätter växa och aktien inte blir så dyr att NAV-tillväxten försvinner som avkastningsmotor.

Det gör Traction till en annan typ av värdemotor än Arjo/Ratos.

Arjo/Ratos: förändring i operativt värde.

Traction: kapitalallokering + NAV-tillväxt + rabatt.

Det motiverar ganska väl en 10 %-vikt snarare än 30 %.

4. Balder – 3 %

Här tycker jag att din låga vikt är logisk utifrån hur du bygger portföljen.

Balder är mer av en option på fastighetsnormalisering än en huvudmotor.

Motorer

driftnetto

hyrestillväxt

fastighetsvärden

lägre räntor/finansieringskostnader

lägre kreditspreadar

eventuell minskad substansrabatt

långsiktig befolkningstillväxt/urbanisering

kapitalallokering

Q2 2026 hade Balder hyresintäkter på 7,0 mdkr och långsiktigt substansvärde på 94,30 kr/aktie.

Vad 3 % kräver

Inte särskilt mycket.

Du behöver egentligen bara att:

Balder fortsätter fungera som ett stort fastighetsbolag och att marknaden någon gång åter börjar värdera fastighetskapitalet mer normalt.

Om din tes stärks kan Balder växa från 3 → 5 → 10 % med nya pengar.

Det är därför mer en fröposition än ett färdigt stort case.

5. John Mattson – 10 %

Här har du en ganska fin kombination av löpande kassaflöde + fastighetsvärde + aktiv förvaltning.

Motorer

Förvaltningsresultat

Förvärv

Förtätning

Renovering/förädling

Hyreshöjningar

Effektivare drift

NAV-tillväxt

Q2 2026 ökade förvaltningsresultatet per aktie 30,3 %, eller 8,2 % exklusive en större engångsrelaterad utdelning. NAV per aktie var 106,92 kr och hade ökat 9,2 %.

Det är exakt den typen av utveckling som gör ett fastighetsinnehav intressant för din modell.

Vad 10 % kräver

Inte att fastigheter ska explodera i värde.

Snarare:

Förvaltningsresultat + NAV per aktie ska fortsätta växa samtidigt som du köper till en tillräckligt stor rabatt.

Då får du både löpande avkastning och en option på omvärdering.

6. Heba – 9 %

Heba är den mer defensiva fastighetsmotorn.

Motorer

stabila bostadsintäkter

låg vakans

kostnadskontroll

effektivisering

nyproduktion

renovering/förädling

förtätning

långsiktig hyrestillväxt

Q2 2026 ökade förvaltningsresultatet 7 %, hyresintäkterna 4 % och driftnettot 4 %. Överskottsgraden steg till 76,6 %.

Vad 9 % kräver

Här är avkastningskravet lägre eftersom värdemotorn är mindre spektakulär.

Du vill framför allt se:

stabilt stigande förvaltningsresultat + effektiv förvaltning + långsamt ökande fastighetsvärden.

Det är en bra kontrast till Arjo/Ratos.

7. Hufvudstaden A – 9 %

Det här är enligt din modell framför allt en substans- och kvalitetsmotor.

Motorerna

1. Substansrabatten

Den stora potentiella motorn är att marknaden någon gång börjar värdera de centrala fastigheterna närmare underliggande värde.

2. Uthyrning

Q2 visar redan förbättring:

hyresintäkter +3 %

bruttoresultat +6 %

vakans exklusive utvecklingsprojekt 4,7 %.

3. Kåkenhusen/Johanna

Fortsatt uthyrning och färdigställande ger resultateffekt framåt.

4. NK

Om NK-verksamheten förbättras kan det ge ytterligare värde.

5. Prime-lägen

Stockholm CBD/Bibliotekstan ger en annan kvalitet än mer sekundära fastigheter.

Vad 9 % kräver

Här behöver du egentligen inte räkna med enorm vinsttillväxt.

Tes:

Du äger mycket bra fastigheter till en rabatt, samtidigt som den löpande intjäningen förbättras.

Det är en klassisk heads-I-win-tails-I-don't-lose-much-komponent i portföljen.

Det intressanta med hela portföljen

Jag tycker den kan beskrivas så här:

Värde frigörs på tre olika sätt

Arjo – resultatnormalisering

→ marginaler upp

→ kassaflöde upp

→ värdering kan normaliseras

Ratos – bolagsvärden realiseras

→ portföljbolag förbättras

→ exits/förvärv

→ underliggande NAV upp

→ investmentbolagsvärdering kan förändras

Fastigheterna – kassaflöde + substans

→ driftnetto upp

→ fastighetsvärden stabiliseras/ökar

→ rabatt kan minska

Jag skulle därför se viktningen ungefär så här

Vikt

Roll i portföljen

30 % Arjo

Huvudsaklig operativ turnaround/normalisering

29 % Ratos

Huvudsaklig kapitalallokerings-/portföljvärdemotor

10 % Traction

NAV + aktivt ägande

10 % John Mattson

Förvaltning + förvärv + NAV

9 % Heba

Stabil bostadsfastighetsmotor

9 % Hufvudstaden

Kvalitet + substansrabatt + uthyrning

3 % Balder

Ränta/fastighetsnormalisering som option

Det gör att de två stora positionerna inte bara är "stora för att de är billigast". De har flera oberoende sätt att frigöra värde. Det är just det som gör 30/29 mer begripligt i en värdemotorstrategi än om man bara tittar på portföljvikt eller diversifiering.

En viktig sak att bevaka är däremot korrelationen mellan de tre fastighetscasen. John Mattson, Heba och Hufvudstaden har olika fastighetsbestånd och olika värdemotorer, men räntor och fastighetsvärderingar påverkar alla tre. Därför är 31 % i fastigheter inte samma sak som 31 % helt oberoende risk.

2 kommentarer
T
TenBagger69
2026-10-05 20:25
#1

Räntebärande skulder :

Balder 127 miljarder kr

Castellum 59,6 miljarder kr

Sagax 41.7 miljarder kr

SBB 39,2 miljarder kr

Wallenstam 34,4 miljarder kr

Wihlborgs 33,2 miljarder kr

Coreem Property 28,6 miljarder kr

Atrium Ljungberg 27 miljarder kr

Diös 17,4 miljarder kr

Fastpartner 16,6 miljarder kr

Hufvudstaden 11,1 miljarder kr

Summa: 436,8 miljarder kr

T
TenBagger69
2026-10-06 06:41(redigerad)@TenBagger69

Bankerna vekar inte lärt sig någonting. Att ha 775 miljarder kr utlånade när räntan bottnat för årtionden framöver..och kommer att toppa mellan 12-15 % inom de närmsta årtiondena.

Räntebärande skulder :

Heimstaden 175 miljarder

Balder 127 miljarder kr

Vasakronan 73,5 miljarder kr

Castellum 59,6 miljarder kr

Sagax 41.7 miljarder kr

Akademiska Hus 41 miljarder kr

SBB 39,2 miljarder kr

Wallenstam 34,4 miljarder kr

Wihlborgs 33,2 miljarder kr

Coreem Property 28,6 miljarder kr

Atrium Ljungberg 27 miljarder kr

Cibus 18,9 miljarder

Diös 17,4 miljarder kr

Fastpartner 16,6 miljarder kr

Intea14,7 miljarder kr

Bonesupport 11,7 miljarder kr

Hufvudstaden 11,1 miljarder kr

Neobo 6,9 miljarder kr

Summa: 775,5 miljarder kr

👍

(2)

Svara på tråden

Du måste logga in eller registrera dig för att svara på tråden.