Vi levererade ett mycket starkt avslut på ett transformativt 2025. Vi redovisade en organisk tillväxt på 8% för Kv4 och 9% för helåret, i översta delen av vårt uppdaterade prognosspann. De totala intäkterna ökade med 108% respektive 107% jämfört med föregående år för de perioderna i fasta valutakurser. Vi hade goda möjligheter till att fortsätta öka investeringar i användarförvärv (UA) till attraktiva avkastningsnivåer i Kv4, vilket resulterade i en stark utveckling och fortsatt god dynamik i vår portfölj, i synnerhet i våra Word Games- och Racing-franchise, samt i RAID: Shadow Legends. De totala kostnaderna för användarförvärv i våra ursprungliga studior ökade med 25% jämfört med Kv4 2024 i fasta valutakurser. Vår totala justerade EBITDA ökade med 58% jämfört med Kv4 föregående år och med 59% för helåret och vi redovisade rörelsemarginaler på 23% för båda perioderna. Vi har påbörjat 2026 med stark dynamik i verksamheten. Vi har också färdigställt den förberedande IPO-studien för PlaySimple, och fortsätter nu med förberedelserna inför en potentiell börsnotering under 2026.
Nettoomsättningen ökade med 84% jämfört med samma period föregående år till 3 123 (1 693) Mkr och med 108% i fasta valutakurser, med en negativ valutaeffekt på -12% på jämförbar basis. Den organiska tillväxten ökade med 8% jämfört med samma kvartal föregående år
Kostnader för användarförvärv uppgick till 1 192 (677) Mkr, eller 38% (40%) av de totala intäkterna, och ökade med 25% jämfört med samma kvartal föregående år för våra ursprungliga studios i fasta valutakurser, då vi fortsatte att investera i tillväxt
Justerad EBITDA ökade med 58% jämfört med samma period föregående år till 717 (455) Mkr, med en justerad EBITDA-marginal på 23% (27%). Justeringar inkluderade 82 (127) Mkr för transaktionskostnader för förvärv och omvärdering av sälj- och köpoptioner samt 31 (11) Mkr för övriga justeringar
Redovisad EBITDA på 603 (317) Mkr och EBIT på 219 (170) Mkr påverkades av ökade avskrivningsnivåer på immateriella tillgångar som uppstod i samband med förvärvet av Plarium, främst relaterade till RAID: Shadow Legends
Finansnetto om -231 (-325) Mkr, drivet av nedskrivning av VC-fonder om -101 (0) Mkr och räntenetto om -67 (34) Mkr Skatten uppgick till -93 (-87) Mkr
Totalt nettoresultat uppgick till -105 (-242) Mkr
Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 840 (327) Mkr
Likvida medel vid periodens slut uppgick till 1 230 (3 543) Mkr med en finansiell nettoskuld på 2 522 (-3 392) Mkr
Nettoomsättningen ökade med 92% till 11 579 (6 015) Mkr och med 107% i fasta valutakurser, med en negativ valutapåverkan på -7% på jämförbar basis. Organisk tillväxt ökade med 9%.
Kostnader för användarförvärv på 4 316 (2 222) Mkr, motsvarande 37% (37%) av intäkterna
Justerad EBITDA uppgick till 2 648 (1 666) Mkr med en justerad EBITDA-marginal på 23% (28%)
Redovisad EBITDA uppgick till 2 383 (1 476) Mkr och EBIT till 963 (901) Mkr
Finansnettot uppgick till -543 (-719) Mkr, varav räntenettot uppgick till -243 (129) Mkr
Totalt nettoresultat -62 (-210) Mkr och totalt resultat per aktie före utspädning -0,53 (-1,74) kr
Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 1 723 (1 340) Mkr och obelånad kassagenerering till 66% för 12-månadersperioden med slut den 31 december
(Mkr) | Kv4 | Kv4 | Helår | Helår |
Nettoomsättning | 3 123 | 1 693 | 11 579 | 6 015 |
EBIT/Rörelseresultat | 219 | 170 | 963 | 901 |
EBITDA | 603 | 317 | 2 383 | 1 476 |
Justerad EBITDA | 717 | 455 | 2 648 | 1 666 |
Periodens resultat | -105 | -242 | -62 | -210 |
Kassaflöde från löpande verksamhet | 840 | 327 | 1 723 | 1 340 |
Resultat per aktie före utspädning, kr | -0,90 | -2,03 | -0,53 | -1,74 |
Resultat per aktie efter utspädning, kr | -0,90 | -2,02 | -0,53 | -1,74 |
Tillväxt | ||||
Försäljningstillväxt, % | 84% | 8% | 92% | 3% |
Valutakurseffekter | -23% | 2% | -15% | 0% |
Försäljningstillväxt rensat för valutaeffekter | 108% | 6% | 107% | 3% |
varav organisk tillväxt | 8% | 9% | 9% | -1% |
När MTG nu påbörjar 2026 är vi större, starkare och i bättre position än någonsin tidigare. 2025 kommer att gå till historien som ett av de mest transformativa åren vi har haft, samtidigt som vi levererade rekordhöga intäkter, justerad EBITDA och organisk kassagenerering.
I februari 2025 slutförde vi förvärvet av Plarium och påbörjade arbetet att ta MTG till nästa nivå genom att implementera den nya organisationsstruktur med två distrikt som presenterades på vår kapitalmarknadsdag i oktober. Vi har tillsatt ledningsgrupper för både Midcore och Casual District, och dessa har redan kommit igång med att exekvera på tydliga strategier för att driva hållbar och lönsam tillväxt. Vi introducerade även ett transformationsprogram som kommer att generera årliga besparingar om 20 miljoner dollar inom vårt Midcore District och genomförde en så kallad pre-IPO-studie för PlaySimple i Indien inför en potentiell börsnotering.
Vi har samtidigt levererat stark organisk tillväxt i varje kvartal 2025, vilket resulterade i en total tillväxt på 9% för helåret 2025. Vi har därför landat i den översta delen av vårt uppdaterade guidade helårsintervall på 7-9%. Detta resultat drevs av 6% organisk tillväxt under Kv1, 9% under Kv2, 15% under Kv3 och slutligen 8% under Kv4. Vårt största spel, RAID: Shadow Legends, levererade också ett mycket starkt avslut på året. Som en följd av detta redovisade vi totala intäkter på 11,6 miljarder kronor för helåret, vilket var inom spannet av vår intäktsprognos på 11,4-11,7 miljarder kronor. Detta trots att den amerikanska dollarn försvagades kraftigt. De totala intäkterna ökade därmed med 108% på årsbasis i det fjärde kvartalet och med 107% för helåret i konstanta valutakurser.
Jag är mycket stolt över kvaliteten och styrkan i våra spel och hos våra medarbetare, samt vår förmåga att leverera på våra mål i en utmanande och snabbt föränderlig marknad.
Vi fortsatte att hitta goda möjligheter att investera i marknadsföring till attraktiva avkastningsnivåer under Kv4, trots ett mycket konkurrensutsatt marknadsföringsklimat. Våra investeringar i användarförvärv uppgick därmed till rekordhöga 1,2 miljarder kronor i Kv4 och till 4,3 miljarder kronor för helåret 2025, motsvarande 38% respektive 37% av de totala intäkterna under perioderna. Marknadsförings-investeringarna i våra ursprungliga studios ökade med 25% på årsbasis i fasta valutor och vi har haft fortsatt bra dynamik under januari 2026.
Vi redovisade 717 Mkr i justerad EBITDA under Kv4, vilket var en ökning med 58% jämfört med föregående år, och 2 648 Mkr för helåret. Detta motsvarar en justerad EBITDA-marginal om 23% för såväl Kv4 som helåret 2025, vilket landade i den övre halvan av vårt guidade intervall om 21-24%.
Vår obelånade kassagenerering uppgick till 66% för helåret 2025, vilket återspeglar underliggande stark generering av kassaflöde i verksamheten och är i linje med våra ambitioner på medellång sikt. Vi fortsätter även att exekvera på vårt aktieåterköpsprogram och styrelsen avser att vid årsstämman i maj be om ett förnyat bemyndigande för återköp.
Under 2026 kommer Midcore Districtets ledning att fokusera på att vidareutveckla hur våra studios och gemensamma stödfunktioner ska samarbeta, en process som vi inledde under andra halvåret 2025. Vi har tagit väsentliga kliv mot målet att implementera en effektiv, avancerad plattform för centrala tjänster. Detta kommer hjälpa våra Midcore-studior att fokusera bättre än någonsin på att göra det de älskar - att leverera fantastiska upplevelser för våra spelare och utveckla, lansera, skala upp och driva spel. Denna transformation kommer att göra distriktet snabbare och mer agilt, och förväntas leverera årliga kostnadsbesparingar om över 20 miljoner USD fram till slutet av 2026.
Som vi meddelade i oktober har vi nu genomfört en pre-IPO-studie för PlaySimple där vi bland annat har utvärderat möjligheten till en börsnotering av bolaget i Indien. Studien är nu avslutad och vi har gått vidare med att utse rådgivare för att förbereda en potentiell börsnotering under 2026.
Vi ser detta som en mycket spännande möjlighet för både MTG och PlaySimple, med potential att accelerera våra förvärvsambitioner inom casual-gaming-marknaden. Vi kommer att återkomma till marknaden med ytterligare information i sinom tid. Som vi tidigare kommunicerat har vi för avsikt att förbli majoritetsägare i PlaySimple på lång sikt.
Vi har en tydlig vision och en långsiktig och väl genomarbetad strategi för hur vi kommer att fortsätta leverera tillväxt och aktieägarvärde under 2026 och framåt. Jag känner stark entusiasm och tillförsikt för styrkan och kvaliteten i våra spel samt för vår förmåga att erbjuda våra spelare roliga och engagerande upplevelser för många år framöver.
Tack för ert fortsatta intresse och stöd. Jag ser fram emot att dela fler nyheter med er när tiden är rätt.
Maria Redin
Koncernchef & VD, Modern Times Group MTG AB
MTG redovisade en organisk tillväxt på 9% för helåret 2025, vilket var något över den uppdaterade prognosen på 7-9%. MTG redovisade en justerad EBITDA-marginal för koncernen på 23% för helåret 2025, vilket motsvarar prognosen om en justerad EBITDA-rörelsemarginal för koncernen på 21-24%.
MTG redovisade totala intäkter för helåret på 11 579 Mkr, vilket var i mitten av det angivna intervallet på 11,4-11,7 miljarder kronor.
Du måste logga in eller registrera dig för att svara på tråden.